ZAWARTOSC KOSZYKA

Wartość Twoich zakupów:

0 PLN

Kategorie

Artykuły


Alicia Keys

Naprawdę nazywa się Alicia Augello Cook. Urodziła się 25 stycznia 1981 roku w Nowym Jorku. Była jedynym dzieckiem imigrantki pochodzenia irlandzko - włoskiego oraz jamajskiego stewarda. Później wielokrotnie powtarzała, że jest dumna ze swoich multikulturowych korzeni. Jej rodzice rozstali się jednak gdy Alicia miała dwa latka. Wychowywała się z matką, bez obecności ojca. W dzieciństwie uczęszczała do kilku klas muzycznych i tanecznych. Gdy miała 7 lat rozpoczęła także naukę gry na pianinie. 5 lat później zapisała się do Professional Performing Arts School w Nowym Jorku, zaczęła także śpiewać w tamtejszym chórze szkolnym.

Szkołę ukończyła w wieku szesnastu lat. Zdobywając świadectwo z wyróżnieniem. Wkrótce została przyjęta na Uniwersytet w Kolumbii. W tym samym czasie podpisała swój pierwszy kontrakt z wytwórnią Columbia Records. Jednak aby skupić się wyłącznie na muzyce, po 4 tygodniach rzuciła szkołę.
Jej pierwszym profesjonalnym utworem była piosenka "Dah Dee Dah (Sexy Thing)", która pojawiła się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Faceci w czerni”. Jednak z powodu zerwania przez wokalistkę kontraktu z Columbia Records utwór ten nie został wydany jako singiel. W roku 1998 Alicia podpisała kontrakt z kolejna wielką wytwórnią – Arista Records, ale i tu współpraca nie przebiegała po myśli artystki i już rok później zaczęła działać dla J Records. Jako członkini tej wytwórni przybrała pseudonim Alicia Keys oraz nagrała dwa utwory na ścieżki dźwiękowe filmów Shaft ("Rock wit U") oraz Dr Dolittle 2 ("Rear View Mirror").
Debiutancki album studyjny Alicii został wydany w czerwcu 2001 roku. Nazywał się „Songs in A Minor”. Okazał się być wielkim sukcesem, już w pierwszym tygodniu od premiery sprzedało się 236 000 egzemplarzy. Na całym świecie sprzedano już ponad 12 milionów płyt (w tym 6 milionów w Stanach Zjednoczonych) sprawiając, że nagle Alicia stała się gwiazdą światowego formatu.
Album "Songs in A Minor" sprawił również, że wokalistka w 2002 roku zdobyła aż 5 nagród Grammy, w kategoriach: piosenka roku ("Fallin") , najlepszy występ wokalny artystki R&B, najlepsza piosenka R&B, najlepszego debiutanta oraz najlepszego albumu R&B.
Następny album wydany przez Alicie również okazał się sukcesem. "The Diary of Alicia Keys" miał swoją premierę w grudniu 2003 roku i sprzedał się w ilości ponad 8 milionów egzemplarzy. Za ten album dostała kolejne 4 statuetki Grammy, w kategoriach:najlepszy występ wokalny artystki R&B za kompozycję "If I Ain t Got You", najlepsza piosenka R&B ("You Don t Know My Name"), najlepszego albumu R&B oraz najlepszego występu R&B w duecie bądź grupie za utwór "My Boo" z udziałem Ushera.
O wszechstronności artystki świadczy fakt, że w roku 2004 wydała swoją powieść „Tears for Water: Songbook of Poems and Lyrics”, na którą składają się wiersze z jej pamiętnika oraz teksty piosenek. Książka okazała się wielkim sukcesem stając się bestsellerem książkowym listy New York Times. Na początku 2007 roku do kin wszedł również debiutancki film Alicii, komedia kryminalna „As w rękawie”. Zagrała w nim, u boku Bena Afflecka i Andyego Garcíi, rolę morderczyni Georgii Sykes. Kilka miesięcy później, widzowie mogli ją również oglądać, u boku Scarlett Johanson oraz Chrisa Evansa, w komedii „Niania w Nowym Jorku”.
W listopadzie 2007 roku świat mógł usłyszeć trzeci studyjny album wokalistki - „As I Am”. Do tej pory na świecie sprzedało się ponad 6 milionów egzemplarzy płyty. Album, jako czwarty w historii, zadebiutował na pierwszym miejscu notowania najlepiej sprzedających się wydawnictw w Stanach Zjednoczonych. W ciągu tylko pierwszego tygodnia od premiery, znalazł 742 000 nabywców. Przyniósł również artystce kolejne 3 nagrody Grammy – dla najlepszej wokalistki R&B, najlepszej piosenki R&B ("No One") oraz za najlepszy występ wokalny artystki R&B ("No One"). W połowie 2008 roku Alicia zaśpiewała również w duecie z Jackiem Whitem piosenkę "Another Way to Die", która promowała kolejny film o Jamesie Bondzie „Quantum of Solace”. W październiku po raz trzeci sprawdziła się także jako aktorka, w filmie „Sekretne życie pszczół”. Czwartym i jak na razie, ostatnim albumem studyjnym artystki była płyta „The Element of Freedom”, wydana w grudniu 2009 roku. W międzyczasie artystka również śpiewała gościnnie na płytach innych wykonawców, m.in. na płytach Whitney Houston oraz Jaya-Z.
  • Alicja
  • Kobieta
  • Cechy damskie
  • Uniwersalne